چهار روش ساده برای داشتن بوکه های خوب

هنگامی که عکاسان، از حالت کم عمق در عکاسی استفاده می نمایند، هدف شان، رسیدن به ایستایی در پس زمینه است. اما به این ترتیب، کیفیت زیبایی را به فراموشی می سپارند و این اشتباه بزرگی است. به همین منظور اصطلاح و روش بوکه در میان عکاسان، برای بخشیدن به زیبایی مضاعف به عکس، پدید آمد.

بوکه کلمه ای ژاپنی است، و به حالتی از عکاسی اطلاق می شود که تصویری ماورایی از سوژه خارج از فوکوس، پدید آید. 

چهار روش عمده در خلق بوکه عبارتند از:
1-تنظیم عمق میدان

2- انتخاب لنز مناسب3- ساخت بوکه های سفارشی

4- انتخاب پس زمینه مناسب با بوکه.

bokeh-31-199x300

۱- انتخاب عمق میدان مناسب

از آنجا که در هنگام تهیه تصاویر بوکه، بخش هایی از تصویر ناخودآگاه از حالت فوکوس خارج می شوند، لذا انتخاب عمق میدان مناسب، می تواند بخش هایی را که ما دوست داریم، در حالت مات و کدر قرار داده و آن را از پیش زمینه جدا سازد. به این ترتیب، بیننده جزئیات بیشتری را از تصویر شاهد خواهند بود.

bokeh-600x600

۲- انتخاب لنز مناسب

لنزهایی که بتوانند این امکان را برای شما فراهم نمایند که هم بر روی عمق میدان کنترل مناسبی داشته باشید و هم  شرایطی را مهیا می سازند تا بوکه های زیباتری داشته باشید، کم نیستند.  فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که لنز مناسب، باعث پیمودن نیمی از مسیر خواهد شد. لنزی که بتواند جوابگوی حرکت هشت ضلعی یا دایره ای تیغه های دیافراگم باشد.
ممکن است همه لنزها این قابلیت را برای ما فراهم نمایند که تصاویر بوکه خوبی داشته باشیم، ولیکن لنزهای پرایم با فاصله کانونی ۱٫۴ و ۱٫۸ بیشتر مطلوب نظر ماست. 

bokeh-1-600x399

۳- ساخت بوکه سفارشی

از چند سال گذشته تا کنون، عکاسان به خلاقیت های بیشماری در ساخت بوکه دست یافته اند. اشکال متنوع بنا بر نیاز عکاس در صحنه های متفاوت، باعث شده که گرافیک هم پا به عرصه عکاسی بگذارد.

bokeh-2-600x337

۴- ارتباط پس زمینه و پیش زمینه در بوکه

اغلب جذابترین تصاویر، در این شیوه از عکاسی، عکس هایی هستند که ارتباط بصری زیبایی بین پس زمینه و پیش زمینه عکاسی، توسط عکاس پدید آمده باشد.  اینجا دیگر عرصه تقابل تجهیزات و سلیقه شما به عنوان عکاس است. اگر می خواهید تصویری رویایی از مراسم عروسی داشته باشید، اگر برای زیبا جلوه دادن فضا در عکاسی تولد فرزندتان، به این شیوه از عکاسی روی می آورید، به خاطر بسپارید که باید ارتباط خوبی را بین موضوعات در تصویرتان پدید آورید تا بیننده با لذت هرچه تمام تر، عکس شما را در منظر نظر و ذهن خویش تا ابد ثبت نماید.

bokeh-3

/ 1 نظر / 47 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐────────────────────────────────────┌ │ امام زمان عجل الله تعالی فرجه فرمودند: │ │ و پروردگار به سبب من بلا را از خاندان و شيعيانم دور مى گرداند.│ │ اكمال الدين، بحارالانوار، ج 52، ص 30 │ ┘────────────────────────────────────└