چگونه از فیلترهای پلارایز استفاده کنیم

 

آیا دوربین شما قابلیت استفاده از فیلترهای پلارایز را دارد؟

اگر این گونه است بهتر است بدانید که یکی از مفیدترین فیلترهای عکاسی فیلترهای پلارایز است.

به من اعتماد کنید. این فیلتر نقش مهمی در عکس هایی که می گیرید خواهد داشت.

احتمالاً تاکنون مطالب بسیاری در مورد فنونی که در جهت خلق عکس های زیبا می توان به کار گرفت شنیده اید اما اجازه دهید این بار به طور خلاصه در مورد این ترفند صحبت کنیم.

فیلترهای پلارایز سبب می شوند دوربین شما عکس العمل متفاوتی نسبت به نور داشته باشند و تصاویر را به گونه ای دیگر ببینند. در عمل وقتی از این فیلترها استفاده می کنید، نگاه دوربین خود را نسبت به درخشندگی ها و بازتاب ها اصلاح می کنید. به عبارت دیگر این فیلتر می تواند در بعضی رنگها تغییراتی ایجاد کند.

اجازه دهید کمی درباره مناطقی که فیلترهای پلارایز بیشترین تأثیر را می گذارند صحبت کنیم.

آب: زمانیکه از منظره ای که در آن آب وجود دارد عکاسی می کنید، تنظیم فیلتر پلارایز بدین معناست که به داخل آب نگاه متفاوتی دارید، درخشش ها را حذف می کنید و حتی رنگ آب را در تصویر تغییر می دهید. برای مثال در عکاسی زیر آب با استفاده از این فیلترها می توانید عکس های شفاف و واضح بگیرید و رنگی آبی روشن از آب داشته باشید. بدون این فیلتر به خصوص اگر از سطح بالای آب عکس بگیرید فقط مقدار زیادی بازتابش خواهید داشت و رنگ آب تیره تر به نظر می رسد.

آسمان: به طور مشابه با استفاده از فیلتر پلارایز رنگ آسمان هم به طور قابل توجهی تغییر خواهد کرد. حال اگر فیلتر پلارایز را بچرخانید متوجه می شوید که رنگ آسمان از آبی کمرنگ به سمت آبی گرم پررنگ تغییر می کند که میزان این چرخش وابسته به موقعیت خورشید در آسمان است.

یک فیلتر پلارایز می تواند مه تیره رنگی که در آسمان شهرهای بزرگ دیده می شود تا حد زیادی حذف کند.

ــ فیلتر پلارایز می تواند انعکاس هایی که ممکن است اجسام مختلف داشته باشند را حذف کنند. در نگاه اول ممکن است اصلاً متوجه این بازتابش نور نشوید ولی زمانیکه با یک فیلتر پلارایز به صحنه نگاه می کنید متوجه می شوید که رنگ ها متفاوت به نظر می رسند. مثلاً اگر در باغی در فضای آزاد باشید با این فیلتر به شاخه های درختان نگاه کنید متوجه خواهید شد که رنگ شاخه ها قهوه ای تر از زمانی است که با چشم غیر مسلح به آنها نگاه می کنید.

ــ بازتابش های دیگر: عکاسی از پشت شیشه برای همه در موقعیت های مختلف پیش می آید. (مثلاً زمانیکه در هواپیما هستید و می خواهید از ابرها عکس بگیرید.) در این وضعیت بازتابش نور روی شیشه سبب مختل شدن تصویر شما می گردد. ولی با استفاده از فیلتر پلارایز می توانید این بازتابش های مزاحم را حذف کنید. یا در عکاسی از اجسام براق این فیلترها می توانند بسیار مفید باشند مثلاً زمانیکه از یک اتومبیل لوکس با سطوح براق و کرم کاری شده عکاسی می کنید فیلتر پلارایز می تواند روی رفتار بازتابش نور بر تصویر تأثیر بگذارد.

حفاظت از لنز

یکی از مزایای استفاده از فیلتر پلارایز یا هر نوع فیلتر دیگری این است که با قرار دادن این فیلتر بر روی لنز دوربین خود از شیشه گرانقیمت لنز در برابر خراش یا هر نوع صدمه دیگری حفاظت کنید. و اگر برای حفاظت لنز دوربین خود نگران هستید و نمی خواهید از فیلتر پلارایز استفاده کنید، فیلترهای UVفیلترهای ارزان قیمت تری هستند و اثر کمتری بر روی عکس نسبت به فیلتر پلارایز دارند و در عین حال ارزان تر هم هستند. اما یک فیلتر پلارایز در برابر شکستگی و خراش مقاومتر است.

فیلتر پلارایز Exposure را تغییر می دهد.

یکی دیگر از عواملی که در استفاده از فیلترهای پلارایز باید مورد توجه قرار گیرد این است که این فیلترهاexposure لازم برای یک عکس را تغییر می دهند. زمانی که با یک فیلتر پلارایز به منظره ای نگاه می کنید مانند این است که با عینک آفتابی این صحنه را مشاهده می کنید. این فیلتر تیره است و قسمتی از نورها را حذف می کند (مشابه عینک آفتابی). بنابراین نور کمتری به سنسورهای دوربین شما می رسد. برای جبران این امر باید یکی از این کارها را انجام دهید: یا سرعت شاتر دوربین را کاهش دهید یا از apertureبالاتر استفاده کنید و یا ISO دوربین خود را تنظیم کنید. و به همین دلیل است که از این فیلترها در شب استفاده نمی شود.

انتخاب فیلتر پلارایز

در دوربین های DSLR فیلتر در انتهای لنز پیچ می شود. و اگر دوربین شما از نوع اتوفوکاس است (اغلب دوربین هایی که در بازار موجود است) احتیاج به یک فیلتر پلارایزر دایره ای دارید.

قبل از خرید این فیلترها باید از اندازه لنز خود مطمئن شوید چون اندازه لنز از دوربینی به دوربین دیگر متفاوت است. در بازار مارک ها و کیفیت های مختلف وجود دارند. توجه داشته باشید که فیلترهای پلارایزر ارزان نیستند. (مثلاً در مقایسه با فیلترهای UV) و هر چه شعاع لنز شما بیشتر باشد قیمت این فیلترها بیشتر است. بنابراین گاه عکاسان حرفه ای برای انتخاب لنز مخصوص طبیعت به ابعاد آن هم توجه می کنند.

استفاده از فیلتر پلارایزر

استفاده از این فیلترها ساده است. با استفاده از یک فیلتر پلارایزر دوار که به شما اجازه تنظیم می دهد می توانید به سادگی آن را بچرخانید تا رنگها و بازتابها در تصویر شما تغییر کنند. و زمانیکه به وضعیت مطلوب رسیدید می توانید عکس بگیرید.

برای اینکه بیشترین تأثیر را در استفاده از این فیلتر بگیرید سعی کنید در زاویه 90 درجه نسبت به خورشید قرار بگیرید.

توجه داشته باشید که عکاسی در نور کم با این فیلتر توصیه نمی شود و از کیفیت عکس شما می کاهد.

/ 0 نظر / 119 بازدید