اتــاقــک تــاریــک

همین جعبه تاریک بود که برای نخستین بار دانشمندان ، موفق به ساختن به وسیله آن شدند و سپس برای ثبت و ضبط آن کوشیدند .                          اتــاقــک تــاریــک

از لحاظ علمی اتاقک تاریک محفظه ای است که یک طرف آن سوراخ ریزی دارد که نور را به داخل جعبه هدایت می کند ، شعاعهای نور وقتی به دیواره انتهای جعبه که روبه روی سوراخ است می تابند تصویر معکوسی تشکیل می دهند .

اگر سوراخ اتاقک تاریک ریز باشد تصویر پدید آمده با وجود وضوح نسبی بسیار کمرنگ می باشد و اگر سوراخ اتاقک تاریک گشادتر از حد شود ، وضوح تصویر از بین می رود و برای شفافیت بیشتر تصویر یک عدسی محدب روبه روی روزنه نصب می شود .

اتــاقــک تــاریــک

نــور طـبـیـعـی

در سایه ( حتی در وسط روز ) ، دمای کلوین نور خیلی بالاست و در نتیجه رنگ ها به سمت انتهای آبی طیف رنگ ها سوق داده می شود . همچنین سوژه های واقع در گوشه های تاریک ، شکاف ها یا زیر یک درخت دارای طیفی از رنگ آبی می شوند . این اثر بدرستی استفاده شود ، می تواند خوشایند باشد . برای بر طرف کردن طیف آبی روی عکس باید از فیلتری با رنگ متمم نظیر زرد استفاده نمود . نور ماه نیز طیفی آبی رنگ روی سوژه ها بوجود می آورد . همینطور هراثر نوری را می توان با استفاده صحیح از فیلترها تشدید ویا تضعیف کرد .

نور طبیعی در طی روز تغییر می کند . نور درخشان خورشید رنگ های غنی ، درخشان و دقیق را نشان می دهد . تمام سوژه ها با یک تراز از رنگ های دقیق دیده می شوند . بخار ، مه یا غبار هوا به خاطر پخش کردن نور رنگ ها را ملایمتر می کنند . سوژه ها ملایم تر و تقریبا” روشن تر دیده می شوند . همینطور در طی یک روز نیمه ابری ، طیف های سرد نور باعث می شود که رنگ پوست همانند رنگ چینی به نظر برسد ، بنابراین این عیوب پوستی جزئی ( مثل کک مک و جوش ) در زیر این فیلتر طبیعی در عکس کمتر می شوند.

در طی طلوع یا غروب خورشید ، نور دارای رنگ قرمز ، زرد و نارنجی است و این رنگ ها را به شوژه های عکس شما می تاباند. این رنگ های گرم همانطور که فبلا” گفته شد احساس جذابیت و کشش بیشتری را ایجاد می کنند .

نور جذب شده

هنگامی که نور سفید روی جسمی می تابد ، بخشی از نور جذب می شود .این جذب نور علت رنگی است که شما می بینید .

_ اجسام شفاف ( شیشه ، آب ، … ) به علت اینکه اجازه می دهند تمام اشعه نور سفید از میان آنان عبور کند بی رنگ دیده می شوند .

_ نور بازتابی از سطح اجسام کدر شامل رنگ آنهاست . اگر تمام طیف های نور سفید توسط جسمی جذب شود ، آن جسم سیاه به نظر می رسد . برعکس ، اگر تمام طیف های نوری توسط جسمی بازتاب شود ، آن جسم سفید دیده می شود .

نور خورشید

خورشید مانند یک جسم سیاه عمل می کند . نوری که خورشید تولید می کند باید از میان فضا و سپس اتمسفر زمین عبور کرده تا به سطح زمین برسد . بنابراین نور خورشید ترکیبی از نور مستقیم خورشید و نیز نور غیر مستقیم حاصل از پخش شدن و انعکاس نور توسط اتمسفر و ابرها می باشد . این پدیده باعث می شود که نور خورشید دارای دمای رنگ متفاوتی از ۲۰۰۰ کلوین تا ۲۰۰۰۰ کلوین شود . در جدول زیر دمای معمول نور روز در شرایک زمانی و آب و هوایی مختلف آورده شده است .

شرایط نور روز کمترین (K) بیشترین(K)

سایه ( نور آسمان آبی ) ۱۲۰۰۰ ۲۰۰۰۰

سایه ( نور هوای مه آلود ) ۷۵۰۰ ۸۴۰۰

نور خورشید + نورآسمان صاف وسط روز ۶۰۰۰ ۶۵۰۰

نور خورشید + نورآسمان صاف صبح / عصر ۵۷۰۰ ۶۲۰۰

نور خورشید + نور آسمان مه آلود ۵۷۰۰ ۵۹۰۰

فقط نور مستقیم خورشید وسط روز متوسط ۵۴۰۰

فقط نور مستقیم خورشید ، عصر / صبح ۴۹۰۰ ۵۶۰۰

نور خورشید ۱ ساعت قبل غروب یا بعد طلوع ۳۲۰۰ ۳۴۰۰

نور خورشید در غروب / طلوع ۱۹۰۰ ۲۴۰۰

مثال هایی از دمای رنگ های غیر نور روز

نور شمع : ۱۵۰۰  کاوین
لامپ نئون ۴۰ واتی : ۲۷۸۰ کلوین

لامپ نئون ۲۰۰ واتی : ۳۰۰۰ کلوین

لامپ تنگستن : ۳۴۰۰ کلوین

نور لامپ گزنون : ۵۰۰۰ _۴۵۰۰ کلوین

نور فلاش الکترونیکی : ۵۵۰۰ _ ۵۶۰۰ کلوین

ولی به خاطر داشته باشید که دو منبع نور مختلف که دارای دمای رنگ مساوی هستند ، لزوما” دارای کیفیت بصری رنگ مشابه نیستند . دو منبع نور با رنگ مساوی نیز می توتنند دارای کیفیت به شدت متفاوتی باشند

/ 0 نظر / 51 بازدید